Vaikų kūno priežiūros priemonės
-
Kokių ingredientų vengti?
Straipsnio autorė - Raimonda Valaikaitė (gydytoja, Naturoti įkūrėja)
Kūno priežiūros priemones savo vaikams, nepriklausomai nuo jų amžiaus ir lyties, perkame beveik visi. Šampūnus, muilus, dušo žele, vonio putas, įvairius prausiklius. Mūsų pasirinkimo kriterijai gali būti pakankamai įvairūs - rekomendacijos, pakuotės išvaizda, sudėtis, reklama, noras tiesiog išbandyti kažką nauja. Bet turbūt daugelis iš mūsų esame bent kartą pažvelgę į priemonės sudėtį ir supratę, kad iš tiesų net nežinome, ko ten ieškoti. Tada nuleidę akis dedame pasirinktą priemonę atgal į lentyną arba į pirkinių krepšelį. Pirmu atveju toliau liekame su dideliu klaustuku - tai ką gi tam vaikui nupirkti? O antru atveju vaikui siūlome naudoti priemonę, dėl kurios saugumo nesame tikri.
Kadangi bet kurios priemonės sudėtyje galime pamatyti ingredientus iš tūkstančių ingredientų sąrašo, visiškai natūralu, jog kartais esame sumišę. Todėl šiame straipsnyje išskyriau keturias grupes ingredientų, kuriuos aptikus sudėtyje galima jos nebenagrinėti toliau, bet verčiau grąžinti priemonę atgal į lentyną arba daugiau pasidomėti gamintoju, jo patikimumu, gaminio sertifikacija ir saugumu.
Keturi ingredientai, kuriuos radę vaikiškos kūno priežiūros priemonės sudėtyje turite būti ypatingai budrūs, yra :
1. Formaldehyde (formaldehidas)
Pigus konservantas, kuris gana plačiai naudojamas kosmetikoje. Jis įtariamas turintis kancerogeninį ir mutageninį poveikius, gali dirginti odą, sukelti alergiją. Toksinis poveikis pasireiškia ne tik medžiagą nurijus, bet ir jai kontaktuojant su oda. ECHA ją traktuoja kaip itin pavojingą medžiagą.
Skaitant etiketę rekomenduojama ieškoti šių ingredientų: formaldehyde, quaternium-15, dimethyl-dimethyl (DMDM) hydantoin, imidazolidinyl urea, diazolidinyl urea, sodium hydroxymethylglycinate, 2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol (bromopol). Jie visi yra susiję su galimu formaldehido pasklidimu gaminyje.
2. 1,4 - dioxane (1,4 dioksanas)
Pavojinga gamybos proceso metu atsirandanti medžiaga, kuri Europos Sąjungoje buvo uždrausta naudoti kosmetikoje ir kūno priežiūros priemonėse kaip atskiras ingredientas. Tačiau mažų, gamybos proceso metu atsirandančių dozių išvengti gali būti sudėtinga. 1,4 dioksanas gali sukelti akių sudirgimą, kvėpavimo takų pažeidimą bei įtariama, jog turi kancerogeninį poveikį. Saugios kosmetikos kampanija (Campaign for Safe Cosmetics) nepriklausomoje laboratorijoje ištyrė 48 kūdikių kūno priežiūros priemones ir net 32 priemonės savo sudėtyje turėjo 1,4dioksano.
Rinkdamiesi kūno priežiūros priemones sudėtyje praktiškai niekada neaptiksite parašyta 1,4-dioksane. Todėl norint šios medžiagos išvengti, rekomenduojama nesirinkti tokios produkcijos, kurio sudėtyje yra polyethylene, polyethylene glycol, polyoxyethylene, sodium laureth sulfate, ceteareth, oleth, oxynol, -xynol, PEG, ingredientų, besibaigiančių galūne -eth, -oxynol ir tų kurie savo pavadinime turi žodį laureth, laureate, myrrh, ceteareth arba oleth.
Kadangi pramonėje egzistuoja tam tikri būdai, kaip šį šalutinį bei kenksmingą gamybos produktą galima pašalinti iš produkto, visada galima tiesiogiai susisiekti su gamintoju ir pasiteirauti ar jie tokius procesus naudoja, ir ar jų parduodama priemonė buvo išvalyta nuo 1,4 dioksano.
3. Kvapai (fragrance, parfums)
Problema su kvapais yra ta, kad jie vertinami kaip tam tikro prekinio ženklo komercinė paslaptis (skiriamasis ženklas), todėl gamintojas neprivalo nurodyti tikslaus jų pavadinimo. O nežinodami, kokia tai medžiaga, mes negalime įvertinti rizikos, kurią prisiimame įsigydami vieną ar kitą prekę su kvapais. Kadangi medžiagų po šiuo pavadinimu gali būti beveik keturi tūkstančiai, dalis jų vertinamos kaip potencialūs alergenai, kancerogenai, mutagenai, neurotoksinai ar endokrininę sistemą ardančios medžiagos. Taip pat, kai kurie jų gali išprovokuoti astmos atsiradimą. Neretai kvapai savyje turi ftalatų, kurie jiems padeda išsilaikyti ilgiau. Ftalatai yra siejami su vėžio vystymusi, endokrininės bei reprodukcinės sistemų pažeidimu, gimimo defektais, kvėpavimo sistemos problemomis. Vienodai kenksmingi gali būti tiek natūralūs, tiek sintetiniai kvapai.
Man labai patinka posakis - "ŠVARA KVAPO NETURI". Bet neapsigaukite matydami užrašus didelėmis raidėmis ''Fragrance free" arba "Unscented". Visuomet skaitykite produkto sudėtį, nes gali būti, jog gaminiuose, kurie neturi kvapo, nemalonūs kai kurių ingredientų kvapai iš tiesų užmaskuoti kitais kvapais. Taip, gamintojas nemeluoja, jis neturėjo tikslo pagaminti kvapią produkciją, bet jo tikslas galėjo būti naudojantis kvapais pagaminti kvapo neturinčią produkciją.
4. Parabenai (parabens)
Tai daug diskusijų susilaukiantis konservantas. Mokslo pasaulyje manoma, kad parabenų naudojimas mažomis dozėmis nėra kenksmingas, tačiau karts nuo karto pasirodo tyrimų, kuriuose parabenai siejami su alergijomis, netgi su vėžio atsiradimu. Įvairūs tyrimai rodo, kad žmogus su šlapimu išskiria nemažas parabenų dozes (metilparabeno ir propilparabeno). Taigi, tyrimai ir stebėjimai vyksta toliau. Asmeniškai man nesinori, jog mano vaikas dalyvautų tyrime, kurio pabaigoje paaiškėtų, jog parabenai vis tik sukelia krūties vėžį. Ačiū, aš geriau palauksiu aiškios mokslo nuomonės apie šias medžiagas, o kol kad renkuosi produkciją be parabenų.
Žinoma, šis sąrašas nėra baigtinis. Bet, kaip sakoma, nuo kažko pradėti reikia. Mokslas vis žengia pirmyn ir daugėjant duomenų, neretai vis nauji ingredientai įtraukiami į galima pavojingų ingredientų sąrašus. Tačiau tai ilgas ir gana sudėtingas procesas. Tad stebėkime aplinką, ieškokime, tyrinėkime ir susikurkime kaip įmanoma saugesnę aplinką.