Prekių katalogas

Vaikų edukacija ekologijos tema

  • Didžioji dalis vaiko pasaulėžiūros susiformuoja šeimoje. Joje įgyjame savo pirmąsias vertybes, požiūrį į pasaulį, meilę aplinkai. Augantis sąmoningas žmogus yra teisinga Žemės ateitis, todėl ir vaiką auginančiųjų misija nėra lengva. Gerai, kad šiais informaciniais laikais galime gana lengvai vieni su kitais pasidalinti idėjomis ir mintimis, tad šį kartą siūlome pasisemti minčių iš to, kaip mums rodosi, kokia ta vaikų edukacija ekologijos tema galėtų būti. 

    Straipsnio autorė - Raimonda Valaikaitė (gydytoja, Naturoti įkūrėja)

    15.08.2020 

     

    Augant ekologinių katastrofų skaičiui, mūsų planetoje vis daugiau dėmesio skiriama klimato kaitai. Turtingiausios ir besivystančios šalys investuoja į aplinkosaugą, atliekų rūšiavimą, o žmonės kur kas atsakingiau vartoja, domisi ekologija.

    Taigi apie tvarų ir ekologišką gyvenimo būdą po truputį pradėti pasakoti galima ir vos dvejų ar trejų sulaukusiems mažyliams.
    Kuo daugiau darbo tėvai ir pedagogai įdės ugdydami vaikų ekologinį sąmoningumą, tuo švaresnėje aplinkoje gyvensime ateityje. Tad nuo ko pradėti pažintį su tvaresniu gyvenimo būdu?


    Ekologiškas gyvenimo būdas: šeimos pavyzdys užkrečia

    Pirmasis ir bene efektyviausias būdas ugdyti vaikų ekologinį sąmoningumą – rodyti pavyzdį. Maži vaikai paprastai linkę kopijuoti suaugusiųjų elgesį, todėl jei, pavyzdžiui, jie rūšiuoja atliekas, mažylis taip pat stengsis, kad atliekos atsidurtų skirtingose rūšiavimo dėžėse.
    Tėvai turėtų pasidomėti tvaraus gyvenimo būdo principais ir juos pritaikyti savo šeimoje. Vienas populiariausių būdų saugoti gamtą – taupyti jos išteklius: pavyzdžiui, išeinant iš kambario nepalikti įjungto šviestuvo, užsukti vandens čiaupą valantis dantis ir pan.


    Veiklos, ugdančios vaikų ekologinį sąmoningumą – įdomios ne tik mažiesiems

    Kelerius metus vis daugiau dėmesio ekologijai skiriama vaikų darželiuose ir mokyklose, tačiau savo indėlį įdėti turėtų ir tėvai. Tvariam gyvenimo būdui galima skirti dalį bendro šeimos laiko: pavyzdžiui, puikia kasmete tradicija gali tapti dalyvavimas aplinkos tvarkymo talkoje „Mes darom“.
    Tiesa, talką galima susiorganizuoti ir savarankiškai bet kuriuo patogiu metu: tiesiog „apsiginkluokite“ šiukšlių maišais ir vienkartinėmis pirštinėmis ir vykite į netoli namų esančius apleistus miškelius, prie tvenkinių ir pan.
    Namuose galima surengti gražiausio iš atliekų pagaminto darbelio konkursą ar panaudotus daiktus drauge su vaikais prikelti naujam gyvenimui.


    Knygelės ir filmai apie ekologiją pasakoja vaikų kalba 

    Puikiai tinka ir edukacinės knygelės, kuriose per vaikams suprantamus pavyzdžius pasakojama, kokios nemalonios pasekmės laukia teršiant gamtą.
    Internete gausu įvairių edukacinių filmukų ekologijos tema. Pavyzdžiui, pirmiausia vaikus reikėtų supažindinti su pagrindinėmis sąvokomis (pavyzdžiui, kas yra ekosistema), o po to – ir pagrindiniais rūpinimosi aplinka principais.


    Informaciniai renginiai ir edukacinės programos – dar turiningesniam laisvalaikiui

    Vaikams organizuojamos ne tik ekskursijos po atliekų perdirbimo įmones, jų aikšteles, bet ir vedamos edukacinės pamokos. Viena iš jų – „Aš – EKOkarys“. Tokio tipo pamokų metu vaikai sužino daug aktualios informacijos apie aplinkosaugą, klimato kaitą, kaip galime sau pakenkti, jei nerūšiuojame atliekų, susipažįsta su zero waste filosofijos principais, gamina tvarias pakuotes ir t. t.


    Ekologiški žaislai – puiki alternatyva tradiciniams

    Ką galime padaryti kovodami su žaislų pertekliumi namuose?

    1. Vaikus reikėtų skatinti gerai pagalvoti, ar jiems iš tiesų reikia dar vieno naujo žaislo. Jei vaikas primygtinai nori dabar „ant bangos“ esančio žaisliuko, galbūt jį galima pasiskolinti iš pažįstamų ar nusipirkti iš antrų rankų?
    2. Taip pat, jei tik įmanoma, patariama rinktis ekologiškus perdirbamus žaislus. Ekologiški žaislai – draugiški ne tik gamtai, bet ir vaikų sveikatai.
    3. Žaislus, su kuriais vaikai nebežaidžia, reikėtų ne išmesti, tačiau atiduoti sunkiau besiverčiančioms šeimoms, į vaikų dienos, krizių centrus ir pan.
    4. Populiarėja ir gimtadieniai, kai vaikai prašo ne dovanų ir žaislų sau, bet maisto ir reikmenų gyvūnų prieglaudoms. Tai irgi vienas būdų ugdyti vaikų sąmoningumą, mokyti juos daryti gerus darbus, o ir neapkrauti namų ne visuomet reikalingais daiktais.


    Ekologiški drabužiai, puikiai tarnaujantys net ne vienam vaikui 

    Reikėtų nepamiršti vaikų supažindinti su tvarios mados principais. Kartu su vaikais rinkitės praktišką, ilgai dėvimą, lengvai su kitais turimais drabužiais bei aksesuarais suderinamą aprangą. Vieni patraukliausių – ekologiški drabužiai vaikams. Jie pasiūti iš ekologiškos medvilnės ar kitų nekenksmingų pluoštų, tad nesukelia odos alergijų, yra švelnūs, puikiai sugeria prakaitą, greitai nenusidėvi bei turi daugybę kitų privalumų.


    Mokykite gerbti maistą

    Ir, galiausiai, vaikus būtina supažindinti ir su įvairiais būdais, padedančiais mažinti išmetamo maisto kiekius.
    Apskaičiuota, kad pasaulyje kasmet išmetama 1,3 mlrd. tonų maisto. Vaikus galime mokyti į lėkštę įsidėti tik tiek valgio, kiek jie suvalgys. Galima kartu su vaikais planuoti meniu savaitei, po to sudaryti maisto produktų sąrašus ir kartu keliauti apsipirkti.
    Vaikai turėtų žinoti, kad daugelis maisto atliekų gali virsti puikiu kompostu. Paskaičiuota, kad kompostuojant atliekas kiekvienas namų ūkis vidutiniškai išmestų 150 kg mažiau atliekų.


    Taigi norint, kad vaikai puoselėtų ekologišką gyvenimo būdą, edukacijoms visai nebūtina skirti daug laiko: geriausia – rodyti pavyzdį ir apie ekologiją pasakoti vaikams suprantamais būdais.