Prekių katalogas

Daugkartinių sauskelnių anglies pėdsakas gali būti mažesnis, negu vienkartinių

  • Mokslininkai nustatė, jog priklausomai nuo to, kaip plauname ir džioviname daugkartines sauskelnes, jų anglies pėdsakas gali būti iki keturių kartų mažesnis nei vienkartinių sauskelnių. 

    Straipsnio autorė - Raimonda Valaikaitė (gydytoja, Naturoti įkūrėja)

    Ar žinojote, jog vienkartinės sauskelnės yra vienas didžiausių plastiko taršos šaltinių pasaulyje? O ar teko girdėti, kad vienam vaikui sunaudojama vidutiniškai 4000-6000 vienkartinių sauskelnių? Tai didžiuliai skaičiai. Žinant, kad vien Lietuvoje per metus gimsta apie 27 000 naujagimių (skaičiai mažėja, tad kasmet statistika kinta), nesunku paskaičiuoti - maždaug 108 - 162 mln. vienkartinių sauskelnių reikia užauginti visiems šiems mažyliams. Į atliekas patekusios vienkartinės sauskelnės sudeginamos. Dar dalis jų pasilieka dūlėti sąvartynuose arba patenka į aplinką. Taigi vienkartinių sauskelnių naudojimo ciklas užsidaro, jos nėra perdirbamos ar panaudojamos dar kartą. Nors pasaulyje randasi iniciatyvų, siekiančių šias sauskelnes perdirbti, jų dar yra gerokai per mažai, kad procesas turėtų kokį nors žymesnį teigiamą poveikį aplinkai.

    Alternatyva vienkartinėms sauskelnėms yra daugkartinės, skalbiamos sauskelnės. Jas renkasi vis daugiau šeimų, tačiau nepaisant to, dar nemažai klausimų lieka neatsakyta. Ar tai tikrai padeda sumažinti energijos naudojimą sauskelnių gamybos, priežiūros ir utilizavimo procesuose? Ar daugkartinių sauskelnių anglies pėdsakas tikrai mažesnis ir ar viską darome teisingai, siekdami jį dar labiau sumažinti?

    Pamėginkime paieškoti atsakymų į šiuos klausimus nagrinėdami vieną naujesnių mokslinių tyrimų šia tema. Deja, straipsnis parašytas olandiškai, tad remiamės tik santrumpa anglų kalba, todėl negalime įvertinti stipriųjų ir silpnųjų tyrimo vietų. Tačiau straipsnio gale pateikiamos rekomendacijos tikrai atrodo logiškos, todėl verta į jas atkreipti dėmesį.

     

    Sauskelnių naudojimo procesai ir jų paliekamas CO2 pėdsakas

    Kas kartą keičiant vienkartines sauskelnes, išmetamos panaudotos sauskelnės, kurios buvo pagamintos, transportuotos, dabar turės būti utilizuotos. Tad galime įsivaizduoti, kad šiems procesams energijos reikės tikrai nemažai. Tuo tarpu dėl pakartotino sauskelnių panaudojimo, daugkartinių sauskelnių gamybos ir utilizavimo fazės daro nedidelį poveikį aplinkai. Tačiau po kiekvieno keitimo šias sauskelnes reikia išplauti ir išdžiovinti. Tam naudojama elektra, vanduo ir skalbimo priemonės. Tai taip pat sukuria anglies pėdsaką. Kokio jis dydžio ir ar tikrai tai tvaresnis pasirinkimas? 

    Tyrėjai iš Olandijos nutarė atsakyti į šiuos klausimus įvertindami vienkartinių ir daugkartinių sauskelnių gyvavimo ciklus.

     

    Vienkartinių ir daugkartinių sauskelnių gyvavimo ciklas

    Paveikslėlis demonstruoja vienkartinių (viršuje) ir daugkartinių (apačioje) sauskelnių gyvavimo ciklus. Šaltinis - 
    Broeren, M., Imholz, N. Levenscyclusanalyse van wasbare en eenmalige luiers. 1 maart 2023.


    Siekdami surasti patikimų įrodymų, jog daugkartinių sauskelnių naudojimas tikrai Žemei palankus žingsnis, tyrėjų komanda atliko sauskelnių gyvavimo ciklo vertinimus trijose grupėse:


    1 grupė - vienkartinės sauskelnės, kurios po naudojimo sudeginamos.
    2 grupė - vienkartinės sauskelnės, kurios perdirbamos naudojant terminio slėgio hidrolizę.
    3 grupė - plaunamos sauskelnės, kurios naudojamos pakartotinai. 

    Daugkartinių sauskelnių skalbimui ir džiovinimui buvo sudarytas bazinis scenarijus remiantis prielaidomis apie statistinį Olandijos namų ūkį - vidutiniškai prikrauta skalbimo mašina, skalbimas 40˚C temperatūroje ir pusės skalbinių džiovinimas džiovykle. Tačiau šis bazinis scenarijus nėra būdingas visiems namų ūkiams, tad buvo įtraukti dar du scenarijai - maksimalus galimas poveikis aplinkai sauskelnių skalbimui naudojant daug energijos ir minimalus, naudojant mažai energijos. Šie papildomi scenarijai leido nusibrėžti ribas, padedančias įsivaizduoti, kad bazinio scenarijaus neatitinkantys namų ūkiai telpa kažkur tarp jų.   

     

    Tyrimo rezultatai - daugkartinių sauskelnių anglies pėdsakas mažesnis


    Lyginant anksčiau minėtas tris grupes buvo nustatyta, kad didžiausią anglies pėdsaką sukuria deginamos vienkartinės sauskelnės. Tuo tarpu naudojant daugkartines sauskelnes, vartotojų elgesys nulemia, koks anglies pėdsakas bus sukurtas. Jeigu namuose naudojami elektros prietaisai (skalbyklė) nėra efektyvūs, dažnai skalbiami maži skalbinių kiekiai bei naudojama džiovyklė, tuomet sugeneruojamas daugkartinių sauskelnių anglies pėdsakas gali būti net iki 50 % didesnis, negu vienkartinių. Ir atvirkščiai, efektyvi skalbyklė, daugkartinių sauskelnių skalbimas kartu su kitais drabužiais (netgi pradžioje jas perskalavus papildoma pasirinkta programa), jų džiovinimas oro ir saulės pagalba gali padėti anglies pėdsaką sumažinti net iki keturių kartų, lyginant su vienkartinėmis.

    Vienkartinių ir daugkartinių sauskelnių palyginimo diagrama

    Paveikslėlis pateikia rezultatus visose sauskelnių grupėse - vienkartinių (sudeginamų ir perdirbamų), daugkartinių bazinio, didelio energijos suvartojimo ir mažo energijos suvartojimo. Pagal spalvas galime matyti, kokie procesai sukuria didžiausią CO2 pėdsaką kiekvienoje grupėje. Šaltinis - Broeren, M., Imholz, N. Levenscyclusanalyse van wasbare en eenmalige luiers. 1 maart 2023.  

     

    Tyrimas atskleidžia, jog vienkartinių sauskelnių gamyba sukuria didelę CO2 emisiją nepaisant to, sauskelnės bus sudegintos ar perdirbtos. Tuo tarpu daugkartinių sauskelnių grupėje didžiausias CO2 kiekis į aplinką išsiskiria naudojant džiovyklę ir šauna į dangų, jeigu džiovyklė naudojama neefektyviai. Mažiausią CO2 kiekį pagamintume savo energijos sąnaudas sumažinę iki minimumo.

     

    Rekomendacijos namų ūkiams

     

    Taigi, remiantis tyrimo išvadomis, buvo paruoštos rekomendacijos Olandijos namų ūkiams (net neabejoju, kad jos gali būti pritaikomos ir kitoms šalims). Jos skamba taip:

    • Net elgiantis kaip vidutiniam vartotojui, daugkartinių sauskelnių sukuriamas CO2 kiekis yra mažesnis, negu vienkartinių.
    • Daugkartines sauskelnes derėtų skalbti su kitais skalbiniais tam, kad skalbimo mašinos būgnas būtų maksimaliai užpildytas (prieš tai sauskelnes galima išskalauti pasirinkta programa).
    • Daugkartines sauskelnes rekomenduojama džiovinti ore, nes neefektyvios džiovyklės žymiai padidina anglies pėdsaką.
    • Sauskelnes naudoti kuo ilgiau, tai yra - kuo ilgesnis vienų daugkartinių sauskelnių gyvavimo ciklas ir kuo ilgiau jos tarnauja, tuo mažesnis jų poveikis aplinkai.

     

    Apibendrinimas

    Jeigu prižiūrėdami daugkartines sauskelnes elgsimės atsakingai, tikėtina, sugeneruosime mažesnį anglies pėdsaką netgi neturėdami itin ekonomiškos ir energiją taupančios skalbyklės. Džiovyklės naudojimas tikrai palengvina gyvenimą, bet kartu kuria didesnį anglies pėdsaką, kuris yra ne tik mūsų, bet ir mūsų vaikų problema. Todėl visada svarbu įsitikinti, kad džiovyklė yra ekonomiška, veikia optimaliu režimu, džiovina maksimalų kiekį skalbinių ir kada tik galima, yra pakeičiama į saulės, vėjo ir gryno oro paslaugas. Labai tikiuosi, kad ateityje sulauksime dar išsamesnio tyrimo, kuris įtrauks ir abiejų rūšių sauskelnių paliekamą taršą mikroplastiku bei įvertins daugkartinėms sauskelnėms naudojamų skalbiklių poveikį aplinkai. Šios svarbios detalės vaizdą papildytų svarbia informacija.

     

    Iki kitų diskusijų apie sauskelnes,

    Raimonda