Prekių katalogas

Pirmieji mažylio indai

  • Kaip tinkamai pasirinkti?

    Straipsnio autorės - Raimonda Valaikaitė (gydytoja, Naturoti įkūrėja) ir Miglė Remeikė (mama, tinklaraščio ,,Mažas didelis gyvenimas" autorė, www.mazasdidelis.lt)

    2021-06-16

     

    Prasidedantis primaitinimas ir pirmųjų vaikiškų indų paieškos – tikrai labai smagus ir kartu jaudinantis užsiėmimas, rodantis, kad mažylis jau žengia į kitą - valgytojo etapą. Tačiau neretai tėvai susiduria su dvejonėmis, kurie indai būtų patys geriausi, patikimiausi ir saugiausi jų mažyliui. Kad galėtume pasirinkti teisingai, turime suprasti, jog pats svarbiausias kriterijus yra vaiko sveikata.


    Vaikiškų indų grožis ir dizaino detalės neturėtų susukti galvos, todėl rinkdamiesi indus pirmiausia turėtume atsakyti sau į du pagrindinius klausimus:

    • Ar indai pagaminti iš nekenksmingų medžiagų?
    • Ar indai yra patvarūs, t.y. nesuduš ir mažylis jais nesusižalos?

    Ir tik tuomet, kai pasirinkti indai atitinka šiuos du kriterijus, galima pasvarstyti:

    • Ar indai patogūs naudoti?
    • Ar indai draugiški gamtai?

    Kadangi tikrai ne visi indai atitinka visus keturis kriterijus, rekomenduoju visuomet pirmiausia remtis saugumo kriterijais, o tik tada – patogumo bei draugiškumo aplinkai.

    Populiariausios medžiagos ir jų privalumai | trūkumai

    Iš maistinio silikono pagaminti indai yra tikrai saugus pasirinkimas pradedantiems valgytojams. Silikonas yra atsparus temperatūros poveikiui ir smūgiams, jį gana paprasta gerai išplauti. Jo paviršiuje nėra atvirų porų, kuriose kauptųsi bakterijos, tad galima sakyti, jog tokie indai yra higieniški.

    Vis tik renkantis silikoninius indus svarbu tinkamai atlikti namų darbus:

    • Įsitikinti, kad indai pagaminti iš 100% maistinio silikono;
    • Įsitikinti, jog silikonas nudažytas nekenksmingais dažais;
    • Prieš naudojant pirmą kartą - gerai nuplauti;
    • Stebėti, kad indas nebūtų sulūžęs, ar greičiau jau, suplyšęs, nes tokiu atveju ne tik košė gali ištekėti, bet ir vaikas gali pačiupti gabalėlį silikono ir juo užspringti.

    Taip pat verta prisiminti, kad silikonas yra gana minkštas, todėl jis gali būti negrįžtamai pažeidžiamas peiliu. Dėl šios priežasties jis mažiau tinka vyresniems vaikams, kurie jau mokosi valgyti su įrankiais.

    Taigi, silikoniniai indai turi daug pranašumų valgytojo atžvilgiu, deja, gamtai jie nėra tokie draugiški. Nors pats silikonas nėra kenksmingas nei gyvūnams, nei augalams, bet jis gamtoje negali suirti labai labai ilgai. Kadangi šis procesas gali užtrukti net 500 metų, todėl baigus naudoti silikoninius indus, būtina tinkamai pasirūpinti jų perdirbimu. 

    Gamtai draugiškas bambukas – ne toks draugiškas vaikui?

    Bambukiniai indai skamba labai ekologiškai ir draugiškai sveikatai. Tai galėtų būti tiesa, jeigu indas būtų pagamintas vien tik iš bambuko, deja, dėl bambuko techninių savybių tai padaryti sudėtinga. Kadangi bambukas yra tuščiaviduris augalas, indų gamybai dažniausiai naudojamos jo drožės ar pudra, kurios sumaišomos su kitais priedais. Tarp tų priedų paprastai būna ir melaminas.

     Pasak mokslinių tyrimų, geros kokybės melaminas nėra kenksmingas sveikatai. Bet jeigu jo kokybė prasta arba su juo elgiamasi netinkamai - jis veikiamas karščiu ar rūgštimis – viena iš jo sudedamųjų dalių, formaldehidas, gali patekti į aplinką ar maistą. Todėl bambukinių indų nerekomenduojama šildyti mikrobangų krosnelėje ar orkaitėje. Taip pat, atlikus tyrimus, paaiškėjo, kad netgi į bambukinį puodelį įpylus 70 laipsnių temperatūros vandens, maždaug trečdalio tirtų puodelių turinys tapo užterštas formaldehidu.

    Taigi bambukinius indus su melaminu galima naudoti tik tada, jeigu esame įsitikinę jų kokybe ir laikomės saugumo rekomendacijų. Kai kurios įmonės pristato indus, pagamintus vien tik iš bambuko. Tai ekologiška ir sveika alternatyva bambuko/melamino indams, tačiau prieš juos įsigyjant, reikia įsitikinti, kad bambukas nebuvo suklijuotas kenksmingais klijais ar indo vidus nebuvo padengtas toksiškomis medžiagomis.

    Alternatyvos silikonui ir bambukui

    MEDIS

    Medis – tai dar viena saugi alternatyva. Na, jis kietesnis už silikoną, todėl tikimybė su juo užsidėti ,,guzą’’ yra kiek didesnė, bet kitais atžvilgiais tinkamai prižiūrimi natūralios medienos indai tikrai saugūs. Pagrindinis darbas renkantis medinius indus – rasti tokius, kurie nėra apdoroti jokiomis kenksmingomis cheminėmis medžiagomis, dažais ar lakais. Vis tik neapdorota mediena yra linkusi į save sugerti skysčius, maisto daleles, kvapus, todėl priežiūrai siūlyčiau naudoti natūralų augalinį aliejų ar aliejaus-vaško mišinį, plauti tik vandeniu. Taigi, lyginant su silikoniniais, medinių indų priežiūra reikalauja daugiau dėmesio ir kantrybės.

    NERŪDIJANTIS PLIENAS

    Dar viena saugi plastiko alternatyva – nerūdijantis plienas. Iš šios medžiagos pagaminti indai, kaip ir mediniai, yra kietesni, todėl netinkamai besielgdamas vaikas gali užsigauti. Bet iš principo šiuos indus paprasta naudoti ir prižiūrėti. Tik reikia nepamiršti, jog jie visiškai netinka naudojimui mikrobangų krosnelėje.

    KERAMIKA

    Keramikiniai indai irgi gali būti gera pamaina plastikiniams indams, tik jie turi kiek daugiau trūkumų, lyginant su silikonu, medžiu ar nerūdijančiu plienu. Keramikiniai indai praktiškai visuomet yra dengti glazūra. Kadangi įprastose glazūrose galima rasti švino, reikia būtinai įsitikinti, jog gamintojas naudojo saugią maistinę glazūrą, indus degė pakankamai ilgai aukštoje temperatūroje. Tokiu atveju galima apsisaugoti nuo švino patekimo į maistą. Taip pat keramikiniai indai yra dužūs, todėl pradedantis pažinti maistą ir valgymo procesą vaikas neturėtų jais naudotis be suaugusiojo priežiūros.

    STIKLAS

    Nevertėtų pamiršti ir stiklinių indų. Tačiau, nepaisant to, kad stiklas, kaip medžiaga, dažniausiai yra saugus, vis tik tokie indai dūžta lengvai, o susižaloti su stiklo šukėmis galima gana stipriai. Todėl jeigu mėgstate stiklinius indus, juos rekomenduočiau naudoti tik jau gerokai paaugusiems vaikams.

     

    Taigi apžvelgę indų medžiagiškumą ir saugumą galime pereiti prie praktinių patarimų iš mamos, kuri visai neseniai atliko didelį darbą ieškodama pirmųjų indų ir pradėdama primaitinimo etapą su savo mažyle Ema.

     

    Praktiniai patarimai pagal Miglę (tinklaraščio Mažas Didelis Gyvenimas (mazasdidelis.lt) autorė)

    Iš ko pagaminti indai tinkamiausi pradedant primaitinimą?

    Miglė pasakoja, jog Ema dar savo pirmosioms Kalėdoms gavo dovanų savo pirmųjų indų komplektą, kuris buvo bambukinis. „Susipažinę su informacija apie bambukinių indų saugumą, mes visgi nusprendėme, jog šie jos indai keliaus būti žaislais į smėlio dėžę ir pasirinkome maistinio silikono variantą.“ 

    Indus rinkitės pagal tai, koks planuojamas primaitinimas

    Pasirinkus tinkamiausias medžiagas, Miglė ragina pagalvoti ir apie indų išvaizdą bei funkciją. Ji dalinasi, jog savo dukrai Emai išrinko iškart visų tipų indų pabandymui. „Dabar drąsiai galiu pasakyti, kad pradžioje tikrai to nereikia. Greičiausiai esate susiplanavę, koks primaitinimas laukia Jūsų mažylio. Jei mažylį planuojate maitinti jūs, pradžioje Jums prireiks gilesnio dubenėlio bei ilgų šaukštelių maitinimui. Labai patogu, jei dubenėlio dugnas bus limpantis prie stalo. Tokiu atveju, siekdamas dubens ar tyrinėdamas košę mažylis jo neišvers. Jei esate nusprendę, jog mažyliui leisite valgyti pačiam, tuomet rinkitės plokštesnes lėkšteles ir įrankius, pritaikytus valgyti pačiam mažyliui.

    Lėkštes galite iš karto rinktis su skyreliais, net jei pradžioje ir duosite ragauti tik tyrelių ar košių. Sudėjus košę į vieną skyrelį, ji ne taip plačiai pasiskleis lėkštėje, tad mažyliui bus lengviau pačiam pakabinti su delnu ar šaukšteliu. Be to, vos po kelių mėnesių jau ragausite ir maistą gabaliukais, o tuomet šios lėkštės skyriais tikrai labai praverčia. Ir, žinoma, limpantis dugnas visad lieka privalumu!

    Kas tikrai pasiteisino mums su Ema – turėti daugiau šaukštelių. Na, arba lakstyti prie kriauklės plauti tą vieną, nes valgant pačiam mažyliui, jie tikrai dažnai krenta ant grindų,“ – pasakoja Miglė.

    Su paveikslėliais ar vienspalviai?

    Va čia tai rimtas klausimas! Kadangi pats primaitinimas labiau apie maistą, o ne indus ir mūsų tikslas mažylį sudominti maistu, o ne indais, siūlyčiau juos rinktis vienspalvius, švelnių tonų. Pasitaiko atvejų, kai vaikučiai iš lėkštės krapšto maistą lauk, tam, kad atidengtų paveikslėlį ar mieliau griebia ir ragauja pačios lėkštės, o ne to, kas jos viduje. Todėl bent jau pradžioje, visad pirmiau stenkimės vaikučius sudominti maistu!


     Tikimės, jog informacija, pateikta šiame straipsnyje, Jums padės apsispręst ir pasirinkti tinkamiausius indus. Jeigu turite klausimų ar pastebėjimų - lauksime jų info@naturoti.lt

    Skanios ir sėkmingos primaitinimo pradžios!