Kremai nuo saulės vaikams
-
Kaip išsirinkti saugiausią ir efektyviausią?
Straipsnio autorė - Raimonda Valaikaitė (gydytoja, Naturoti įkūrėja)
26-05-2021
Vasarą visi norime mėgautis saule. Ką jau kalbėti apie vaikus, kuriems tikras džiaugsmas pagaliau išsinerti iš storų ir nepatogių šaltojo sezono rūbų ir dūkti saulės spinduliuose. Visgi, kad pramogos vasarą būtų saugios, svarbu pagalvoti apie apsaugą nuo kenksmingų saulės spindulių.
Kremų nuo saulės pasirinkimas vaikams tikrai yra labai didelis. Pasirinkti galime pagal fizikines ir chemines kremo savybes, filtro pobūdį, apsaugos stiprumą, atsparumą vandeniui, gamintoją, kainą. Kita vertus, kai renkamės pagal tiek daug parametrų, gali būti sudėtinga suprasti, kuris gi kremas tinkamiausias mūsų kūdikiui ar vaikui. Šiame straipsnyje pateiksiu kriterijus, pagal kuriuos galėsite pasirinkti saugiausią bei efektyviausią priemonę apsaugai nuo saulės.
Mineralinės kilmės filtras
Vaikams (bei suaugusiems) rekomenduojama rinktis mineralinės kilmės filtrus - cinko oksido (ZnO2) ar titano dioksido (TiO2). Jie blokuoja visą UV spektrą, tad suteikia plataus spektro apsaugą. Taip pat mineraliniai filtrai nesusigeria į odą, tačiau veikia sudarydami ant odos plėvelę. Būtent dėl šios savybės jie dar vadinami fizikiniais filtrais ir odą saugo kensmingus saulės spindulius atspindėdami mechaniškai, o ne sugerdami, kaip kad cheminiai filtrai. Mineraliniai filtrai yra saugesni, sukelia mažiau nepageidaujamų odos reakcijų, mažiau pačios medžiagos yra absorbuojama per odą ir mažiau jos patenka į kraujotaką .
Taip pat atkreipkite dėmesį, jog mineralinės kilmės filtras nebūtų suskaidytas iki nano dalelių, kurios gali būti daug lengviau absorbuojamos per odą, o jų poveikis organizmui dar nėra tinkamai ištirtas.
Mineralinės kilmės filtrai tinka ir kūdikiams bei mažiems vaikams, taip pat tiems, kurie turi jautrią odą ar yra alergiški.
Apsaugos spektras
Nepaisant vaiko ar suaugusiojo amžiaus, rekomenduojama visuomet rinktis plataus spektro apsaugą, tai yra atkreipti dėmesį, jog kremo sudėtyje esantis filtras saugotų nuo UVA ir UVB spindulių. UVA spinduliai žinomi kaip sukeliantys priešlaikinį odos senėjimą, tuo tarpu UVB sukelia nudegimus saulėje. Mineraliniai filtrai efektyviai saugo nuo UVA ir UVB spindulių poveikio. Tuo tarpu cheminiai filtrai neretai veikia selektyviai, tad būtinai pasidomėkite, kokią gi apsaugą suteikia jūsų išsirinkta priemonė nuo saulės.
Svarbu, kad priemonė saugotų nuo UVA ir UVB spindulių.
SPF
SPF yra apsaugos nuo saulės faktorius, kuris parodo, kiek UVB spindulių (būtent tų, kurie sukelia nudegimus) yra sulaikoma arba atspindima. Turbūt pastebėjote, kad SPF gali būti labai įvairus.SPF reikšmės
SPF 2 – sulaiko 50% UVB spindulių.
SPF 10 – sulaiko 90% UVB spindulių.
SPF 20 - sulaiko 95% UVB spindulių.
SPF 30 - sulaiko 97% UVB spindulių.
SPF 50 – sulaiko daugiau nei 98% UVB spindulių.
Tyrimai rodo, jog kremai, suteikiantys didesnę negu SPF 50 apsaugą (SPF 60 ir t.t.) neturi jokio pranašumo prieš SPF 50. Taip pat reikia žinoti, kad kuo aukštesnis SPF, tuo daugiau cheminių medžiagų sudaro priemonę, o tai gali padidinti odos dirginimo pavojų.
Vaikams įprastai apsaugai nuo saulės pakaktų SPF 30, tačiau jeigu planuojate būti aktyvioje saulėje ar šalia vandens, kuris papildomai atspindi saulės spindulius, tuomet rekomenduojama rinktis SPF 50.Konsistencija
Nors puršiamos priemonės gali atrodyti labai patraukliai, tačiau vaikų amžiuje jų rinktis nerekomenduojama dėl to, kad vaikai jas gali lengvai įkvėpti į plaučius. Priklausomai nuo priemonės sudėties, būtent tiek cheminių medžiagų gali patekti į kvėpavimo takus ir plaučius. Taip pat kremą ar losjono kiekį, patenkantį ant odos, daug lengviau reguliuoti bei juo tolygiau padengti visą odą, negu purškiant.
Sudėtis
Svarbu ne tik atkreipti dėmesį į tai, koks filtras nuo saulės yra naudojamas, bet ir kokios kitos medžiagos jį lydi. Vien tik tai, kad priemonėje naudojamas mineralinis filtras, ji yra rekomenduota geriausių draugų ar parduodama vaistinėje, dar neužtikrina, kad ji yra saugi. Todėl rekomenduojama visada patikrinti sudėtį prieš įsigyjant. O įsigijus priemonę pirmiausia derėtų išbandyti ant nedidelio odos lopinėlio ir tik tada, jeigu nepasireiškia jokių pašalinių reakcijų, naudoti visam kūnui.
Atsparumas vandeniui
Planuodami vandens pramogas turime užtikrinti, kad mūsų pasirinktas kremas saugos jautrią vaikų odelę ir vandenyje, todėl jis turi būti atsparus vandeniui. Vandens paviršius atspindi apie 25% saulės spindulių, tuo tarpu šviesus paplūdimio smėlis – iki 15% saulės spindulių. Dėl šios priežasties nesunku suprasti, jog padidėja rizika nukentėti dėl kenksmingų saulės spindulių poveikio. Nepaisant to, kad renkatės vandeniui atsparų filtrą, svarbu nepamiršti reguliariai juo teptis pagal instrukcijas ant kremo pakuotės (maždaug kas 40-80 minučių).Nepamirkite, jog geriausia apsauga nuo saulės yra nebūti saulės atokaitoje ypač aktyviomis valandomis (11-16 val), saugotis drabužiais, daugiau laiko praleisti pavėsyje.
Praktiniai patarimai
Kiek priemonės tepti, kad apsauga būtų efektyvi?
Tepant mineralinės kilmės kremą nuo saulės pastebėsite, kad jis odos paviršiuje palieka baltą plėvelę, kuri gali padėti orientuotis, ar visos saulei eksponuotos kūno sritys yra tinkamai apsaugotos.
Ar mineralinį kremą nuo saulės reikia tepti 20-30 min prieš einant į lauką?
Kadangi mineraliniai filtrai yra fiziniai, jie pradeda veikti iš karto, vos tik užtepti. Todėl vos pasitepę tokiu kremu jau galite keliauti gaudyti saulės.
Ar užtenka vien tik kremo, kad apsisaugotume nuo saulės?
Deja, atsakymas būtų ne. Kad galėtume tinkamai apsisaugoti nuo saulės patys ir apsaugoti savo vaikus, turėtume ne tik naudoti kremą nuo saulės, bet ir kitas priemones:
- nebūti saulės atokaitoje aktyviomis valandomis (11-16 val.);
- naudoti aprangą ilgomis rankovėmis, kepures, skrybėles;
- vaikams rinktis maudymosi kostiumėlius ilgomis rankovėmis ir su integruotu UPF filtru;
- nepamiršti akinių nuo saulės;
- daugiau laiko leisti pavėsyje, naudoti skėtį, smėlio palapines ir pan.
Svarbu nepamiršti, kad žalingas saulės spindulių poveikis gali pasireikšti ir debesuotą vasaros dieną, todėl apsauga nuo saulės vis tiek yra reikalinga.
Mėgaukitės saule saugiai!