Drabužių UPF faktorius
-
Daug girdime kalbant apie kremus nuo saulės bei jų SPF faktorių. O kaip su drabužiais, kaip veiksmingai jie mus saugo nuo saulės ir kokį SPF atitikmenį pasirinkti?
Straipsnio autorė - Raimonda Valaikaitė (gydytoja, Naturoti įkūrėja)
2022.07.02
Mūsų drabužiai ne tik dailiai atrodo, bet ir sugeria arba atspindi kenksmingus saulės spindulius. Būtent todėl drabužiai yra tokia svarbi apsaugos nuo saulės priemonė.
UPF arba UPV faktorius (Ultraviolet Protection Factor) mums suteikia informaciją, kiek gi žalingos ultravioletinės spinduliuotės (UVA ir UVB) pasiekia mūsų odą dėvint drabužius. Tarkim, drabužiai su UPF 50 blokuoja net 98% žalingų spindulių. Taigi tik 2% iš jų pasiekia mūsų odą.Šis straipsnis paruoštas remiantis Odos vėžio fondo rekomendacijomis, tad žinome, kad pateikta infromacija tikrai galime pasikliauti.
Ar visi drabužiai saugo?
Tikrai ne visi audiniai suteikia vienodą apsaugą nuo kenksmingų ultravioletinių spindulių. Tai priklauso nuo tam tikrų kriterijų. Kokie gi jie?
Spalva
Tamsios arba ryškios spalvos sugreria UV spindulius ir neleidžia jiems pasiekti mūsų odą. Štai kodėl šios spalvos geriau apsaugo nei šviesesni ar pasteliniai atspalviai.
Audimo tankumas
Tankiai austi audiniai, tokie kaip džinsas, drobė, vilna ar sintetiniai pluoštai, apsaugo geriau nei permatomi, ploni ar laisvai austi audiniai. Patikrinkite audinio sukuriamą apsaugą nuo saulės laikydami jį prieš šviesą. Jei matote kiaurai audinį, vadinasi UV spinduliai gali lengvai pro jį prasiskverbti ir pasiekti odą.
Sudėtis
Nebalintoje medvilnėje yra natūralių ligninų, kurie sugeria UV spindulius. Blizgūs poliesteriai ir net lengvi satininiai šilkai gali gerai apsaugoti, nes atspindi spinduliuotę. Aukštųjų technologijų audiniai, apdoroti cheminiais UV absorbentais arba dažais, neleidžia prasiskverbti UV spinduliams.
Aptemptumas
Laisvo kirpimo drabužiai saugo geriau, negu aptempti. Aptempti drabužiai gali išsitempti ir sumažinti siūlomos apsaugos lygį, nes pluoštai atsitraukia vienas nuo kito ir praleidžia daugiau UV spindulių.
UPF faktoriaus
Kai kurie drabužių gamintojai pateikia UPF etiketes, kuriose tiksliai nurodoma, kiek saulės spindulių drabužis gali sulaikyti. Audinys, turintis UPF nuo 30 iki 49 suteikia labai gerą apsaugą. Tuo tarpu audinys su UPF 50 ir daugiau suteikia puikią apsaugą.
Kūno padengimas
Kuo daugiau odos dengia jūsų apranga, tuo geriau esate apsaugoti. Kai tik įmanoma, rinkitės marškinius ilgomis rankovėmis ir ilgas kelnes ar sukneles/sijonus.
Dėvėjimo ypatybės
Natūralu, kad nepriklausomai nuo UPF, išsitampę ar sušlapę drabužiai praranda dalį savo apsauginių savybių ir tampa skaidresni, todėl odą veikia daugiau UV spindulių. Maudymosi drabužius rinkitės su UPF faktoriumi, nes jie, paprastai, yra testuojami ir pasikeitusiomis sąlygomis (sušlapę), todėl gali užtikrinti geresnę apsaugą, negu maudymosi drabužiai be UPF.
Kaip elgtis ieškant geriausios apsaugos nuo saulės?
Jeigu norite savo vaikus ar save kaip įmanoma geriau apsaugoti nuo žalingų saulės spindulių, svarbu nepamiršti, jog reikėtų derinti įvairius apsaugos metodus. Geriausiai nuo saulės saugo nebuvimas jos atokaitoje aktyviausiomis valandomis (nuo 10 iki 16 val.). Taip pat svarbu pagal aukščiau išvardintus kriterijus pasirinkti tinkamus drabužius ir papildomai naudoti kremą nuo saulės, ypatingai drabužiais nepadengtoms vietoms apsaugoti. Taip pat rekomenduojama naudoti akinius nuo saulės su UV400 faktoriumi akių apsaugai bei kepurę saugoti galvai.
Būkite saugūs!
Turite klausimų ar patebėjimų? Rašykite info@natroti.lt.