Žygis baidarėmis su mažais vaikais
-
Gydytojos patarimai
Autorė - Raimonda Valaikaitė (gydytoja, Naturoti įkūrėja)
2021-06-22
- Kviečiame į baidarę su vaiku!
Turbūt į tokį kvietimą sulauktume skirtingų suaugusiųjų reakcijų. Vieni su mielu noru pasiimtų bet kokio amžiaus vaiką ir ramiai leistųsi su juo į žygį baidarėmis, kiti - atvirkščiai - nenorėtų keliauti su vaiku, nes ji dar per mažas, pernelyg aktyvus, bijo vandens ir t.t. Ir visi jie teisūs, nes tik tėvai žino, kas yra geriausia jų šeimai.
Šis straipsnis skirtas tiems, kurie visgi apsisprendžia keliauti su savo vaiku.
Mudu su vyru savo dukrą pirmą kartą kartu pasiėmėme kai jai buvo 9 mėnesiai. Nors dar tik švęsime jos trečiąjį gimtadienį, baidarių žygiuose dukra dalyvavo jau 5 kartus. Gal mums ir pasisekė, kad dukrai vanduo patinka, todėl žygiai niekada nebuvo sudėtingi ar varginantys. Bent jau ne dėl vaiko. Baidarėje dukra jaučiasi puikiai, mėgsta dairytis aplink, niekada neturėjome pykčio ar nuovargio proveržių. Bet gali būti, jog tai yra ir jos ankstyvo supažindinimo su plaukimo baidarėmis procesu pasekmė. Kaip yra iš tiesų tiksliai pasakyti negalėčiau, bet noriu su jumis pasidalinti patarimais, praversiančiais plaukiant baidarėmis su mažais vaikais.
Tad apie ką derėtų pagalvoti, kad žygis baidarėmis būtų saugus bei malonus procesas tiek tėveliams, tiek ir pačiam vaikui?
Vaiko amžius
Žinoma, vyresni negu 6 metų amžiaus vaikai dažniausiai jau gali kantriai išsėdėti baidarėje ir netgi ją šiek tiek pairkluoti, todėl neretai jims leidžiama sėdėti baidarės priekyje kaip visaverčiams ekipažo nariams. Jie geba aktyviai dalyvauti procese, todėl laikas neprailgsta ir greičiausiai visi sėkmingai atplauksite be papildomos įtampos, jog vaikas pavargo, jam nuobodu, nori išlipti ir pan. Tokius pageidavimus aktyviau reiškia jaunesni mažyliai. Vaikams iki 4-5 metų dar nėra paprasta susikaupti ilgesnį laiką ar kantriai vykdyti kokią nors jiems skirtą užduotį (mėginti irkluoti, skaičiuoti laumžirgius, stebėti krante esančius žmones ir pan.) ilgiau negu 10 minučių. Na, ir jų pagalba baidarėje, tai yra irklavimas, dėl ribotų fizinių galimybių gali būti, švelniai tariant, visai ne pagalba. Nors tokio amžiaus mažyliai jau gali sėdėti vieni, jie turėtų sėdėti papildomoje kėdutėje vienoje baidarėje su dviem suaugusiais asmenimis.
Dar kita kategorija yra mažyliai iki 2-3 metų. Jie dar ne tie, kurie baidarėje pasėdės ramiai vieni. Todėl paprastai tokioje komandoje vienas irkluoja, o kitas prižiūri vaiką ir rūpinasi jo saugumu bei poreikiais. Žinoma, irkluojančiajam krūvis tenka ne menkas, bet pasirinkus neilgą ir lengvą maršrutą, papildomų keblumų tai nesukelia. O įgudus, žiūrėk, ir kelių dienų žygis irkluojant vienam, gali būti įveikiamas.
Atsižvelgdami į vaiko amžių pasiskirstykite roles ir užsiėmimus baidarėje. Jeigu vaikas vyresnis negu 6 metų - jis jau galėtų padėti irkluojant, sekti maršrutą ar pasakoti, ką mato aplink. Jeigu keliaujate su mažyliu iki 3 metų - pasiruoškite, jog vienas komandos narys irkluos, o kitas prižiūrės mažylį.
Žygio trukmė
Tai vėlgi turėtų priklausyti nuo vaiko amžiaus. Greičiausiai esate pasirinkę tam tikros trukmės plaukimą, tačiau dar valandėlę pridėkite išlipimui į krantą, nenumatytoms kliūtims įveikti ar tiesiog laikui, kai irkluoti nesinorės ir plauksite pasroviui. Tad gerai pažinodami savo vaiką pasvarstykite, ar nepasirinkote pernelyg ilgo maršruto, ar jam pavyks ramiai išsėdėti baidarėje visą suplanuotą laiką. Jeigu nesate tikri ar vaikui užteks kantrybės, o žygio trukmės sutrumpinti nepavyks, pasirūpinkite, kad vaikas baidarėje turėtų kuo užsiimti, paimkite žaislų ar užduotėlių iš namų (geriausia tokių, kurie neperšlampa). Taip pat nepamirškite, jog puikių priemonių užsiėmimams galima rasti ir gamtoje (akmenukai, pagaliukai, gėlių žiedai, lapai ir pan.).
Žinoma, ne tik vienos dienos, bet ir kelių dienų žygiai su mažyliais yra įmanomi, tačiau tai tėveliai ar kiti už vaiką atsakingi suaugę žmonės turi nuspręsti ar toks žygis jų komandai tinkamas.
Taigi, žygio trukmę derinkite prie vaiko amžiaus bei jo kantrybės rezervų.
Žygio sudėtingumas
Kaip žinia, plaukimas baidarėmis gali būti kaip lengvas pasivaikščiojimas arba daug kantrybės bei fizinių jėgų reikalaujantis iššūkis. Tarkim, plaukimas Jaros upe (šiaurės rytų Lietuva) yra nesibaigiantis kliūčių ruožas, tad vienas komandos narys gali daug laiko praleisti vandenyje mėgindamas išvaduoti baidarę iš šakų, ją perkelti per rąstus ar tempdamas ten, kur itin seklu. Kadangi žygio metu susiduriama su itin daug kliūčių, padidėja tikimybė, jog baidarė gali apvirsti, kad visi sušlapsite, turėsite dažnai išlipti tam, jog baidarę būtų galima pernešti per kliūtis. Mes su šeima šį maršrutą įveikėme su dar dviejų metų nesulaukusia dukra. Buvo be galo įdomu, bet ir sudėtinga, nes reikėjo daug kartų išlipti iš baidarės ant upės dugno (ten, kur seklu), įvairių rąstų, nuvirtusių medžių ir pan. Tai šiek tiek pavojinga žinant, kad galima bet kada paslydus įkristi į vandenį, mažesnį vaiką visuomet reikės laikyti ant rankų, vaikas gali išsigąsti ir netgi priešintis sėsti atgal į baidarę. Mažesniam vaikui toks žygis gali būti tikras išbandymas.
Visuomet planuodami maršrutą pasidomėkite jo sudėtingumu ir įvertinkite, koks Jūsų šeimai būtų tinkamesnis.
Kur pasodinti mažylį?
Didžioji dalis vaikų nuo šešių metų amžiaus jau gali drąsiai sėdėti vieni baidarės priekyje kartu su suaugusiuoju, sėdinčiu baidarės gale. Vaikai nuo 1 iki 6 metų turėtų sėdėti specialiai jiems pritaikytose kėdutėse baidarės viduryje ar priekyje. Plaukiant su mažesniais negu dviejų metų mažyliais, galima juos sodinti į specialią kėdutę arba laikyti ant rankų. Na, o keliaujant su kūdikiais iki vienerių metų gali būti pravartu į baidarę pasiimti automobilinę kėdutę arba mažylį saugiai įkurdinti priekinėje kėdėje sėdinčio ekipažo nario glėbyje.Saugumas baidarėje
Prieš pradedant plaukimą, su visais ekipažo nariais aptarkite saugumo taisykles baidarėje:
- visuomet dėvėti gelbėjimo liemenes;
- nepersisverti per bortą;
- saugiai įlipti ir išlipti (lipama po vieną, vienam nariui lipant į/iš baidarės, kitas baidarę prilaiko);
- baidarėje nestovėti, nešokinėti, nedūkti;
- likti budriam ir stebėti aplinką, nes bet kada gali tekti pasilenkti ar pasislėpti baidarėje, kad praplauktumėte pro kliūtį;
- nepamiršti naudoti apsaugą nuo saulės, nes vanduo atspindi apie 20% saulės spindulių, todėl rizika nudegti dar padidėja;
- jeigu baidarėje turite kūdikio kėdutę, prie jos pritvirtinkite bent kelias gelbėjimosi liemens, kad patekusi į vandenį kėdutė plūduriuotų;
- nevartoti alkoholinių gėrimų baidarėje ir nelipti į ją apsvaigus.
Taip pat plaukiant su vaikais pravartu pernelyg nenutolti į priekį ar neatsilikti nuo kitų žygio baidarių, kad ištikus nelaimei būtų galima greitai sulaukti pagalbos. Taip pat verta su savimi pasiimti švilpuką ir reikalaui esant sušvilpti bei taip aplinkiniams pranešti, jog reikalinga pagalba.
Už vaikų saugumą visuomet atsako suaugusieji!
Ką pasiimti į baidarę?
Daiktų, kuriuos derėtų pasiimti kartu su savimi į baidarę sąrašas:
- apsauga nuo saulės (kremas, drabužiai ilgomis rankovėmis);
- apsauga nuo lietaus (skėtis baidarėje netinka, nes jis gali veikti kaip burė);
- apsauga nuo uodų;
- kepurės;
- maistas ir vanduo;
- atsarginiai sausi drabužiai, saugomi neperšlampame krepšyje;
- rankšluosčiai;
- paklotas, naudojamas išlipus į krantą;
- vaistai (nuo skausmo, temperatūros) ir tvarsčiai bei dezinfekcinis tirpalas;
- šiltas apklotas vaikui (priklausomai nuo oro sąlygų);
- sauskelnės (plaukiant su kūdikiu);
- žaislai (priklausomai nuo vaiko amžiaus ir poreikių);
Į baidarę imkite tik būtiniausius daiktus, kad jie užimtų kuo mažiau vietos ir baidarei prisėmus vandens ar apvirtus, būtų kuo mažiau tolyn srovės nešamų objektų, kuriuos turite sugaudyti. Dėl tos pačios priežasties visus daiktus geriau laikyti viename maiše, kuris patekęs į vandenį plūduriuotų. Venkite smulkesnių objektų, besimėtančių baidarėje, nes juos, patekusius į vandenį, pagauti bus labai sunku.
Dar keletas svarbių patarimų
Mažamečiai visuomet plaukia su suaugusiu žmogumi, neleiskite plaukti dviems mažamečiams vieniems.
Prisiminkite, kad upės dugnas visada atrodo arčiau, negu yra.
Plaukdami pro išverstus medžius, stenkitės jų neliesti, nes jie gali nuvirsti ant baidarės.
Naudokite tik gelbėjimosi, o ne plaukimo liemenes, nes jų veikimo principas skiriasi.
Nenaudokite pripučiamų gelbėjimosi liemenių, nes medžių šakos gali jas pradurti.
Visuomet kritiškai įvertinkite savo šeimos ir savo vaiko galimybes rinkdamiesi maršrutą ar jo trukmę.
Jeigu plaukiate karštu oru, į baidarę neimkite greitai gendančių maisto produktų (pieno produktų, žuvies ar jūros gėrybių, termiškai neapdorotos mėsos ir pan.).
Saugaus ir smagaus žygio!